Укрзалізниця з 13 жовтня 2019 року оновить ставки плати за використання вантажних вагонів. Що зміниться для зернового бізнесу?

АТ «Укрзалізниця» затвердило нові ставки плати за використання власних вагонів компанії, плати за користування вагонами перевізника АТ УЗ за межами України і коефіцієнти порожнього пробігу, які наберуть чинності з 13 жовтня 2019 року.

Діятимуть такі тарифні ставки на використання основних видів вагонів (без ПДВ):

Піввагон, вагон переобладнаний і модернізований в піввагон-902 грн/доба (раніше-886 грн/доба);

Думпкар, Хопер-дозатор-683 грн/ доба (раніше 1308 грн/доба);

Зерновоз, вагон для перевезення борошна-1136 грн / доба (було 1117 грн/доба);

Платформа універсальна-787 грн / доба (було 718 грн / доба);

Платформа фітингова-606 грн / доба (раніше 456 грн / доба);

Цистерна-834 грн / доба (було 833 грн / доба);

Критий вагон-1172 грн / доба (було 1160 грн / доба).

Валерій Ткачов, голова ради «Центру розвитку логістики» прокоментував порталу ЦТС оновлені коефіцієнти порожнього пробігу, що вводяться УЗ з 10 жовтня.

За його словами, підвищення цього коефіцієнта збільшує фактичну вартість перевезення вантажів залізницею (вантажовідправник сплачує більшу відстань руху вагона в порожньому стані).

Зокрема, даний коефіцієнт був підвищений для наступного рухомого складу:

- цистерни +12,33%;

- рефрижератор +4,59%;

- зерновоз +2,25%;

- фітингова платформа +25%;

- думпкар +1,61%.

За іншими типами рухомого складу коефіцієнти знижені.

«Викликає питання суттєва відмінність даних коефіцієнтів для окремих типів рухомого складу. Наприклад, для піввагона коефіцієнт становить 0,55; а для вагона-зерновоза - 0,91», - зазначив експерт.

У свою чергу, власник ТОВ «Квадро Центр» Олександр Ткачук заявив: «Оновлені ставки плати за використання власних вагонів УЗ вступлять в силу через місяць - з 13 жовтня 2019 року. Слід зазначити, що серед універсального рухомого складу (піввагон, критий, платформа) коефіцієнти порожнього пробігу до навантаженого або не змінилися (критий) або зменшилися (піввагон, платформа). У свою чергу, збільшилися коефіцієнти порожнього пробігу для спеціалізованого рухомого складу (зерновози, фітингова платформа), оскільки спеціалізований рухомий склад зазвичай після вивантаження повертається порожнім в те ж місце навантаження, що вимагає 100% компенсації порожнього пробігу. Однак і зменшення плати за порожній пробіг напіввагони і платформи буде не суттєвим - в середньому на 5-6% (воно потрапляє в сусідні близькі діапазони тарифних відстаней Збірника тарифів). У цілому можна відзначити, що в кінцевому підсумку підвищення плати за використання власних вагонів УЗ не є істотним».

Він додав, що на сьогоднішній день ринкові ставки на вагони приватних власників істотно нижче, ніж на вагони УЗ, оскільки приватні оператори застосовують іншу методику визначення вартості перевезення.