В Україні одне із найгірших за останнє десятиріччя зволоження ґрунту під озимими культурами

В Україні одне із найгірших за останнє десятиріччя зволоження ґрунту під озимими культурами на початок  холодного періоду. Про це повідомив Український  гідрометеорологічний  центр.

Дефіцит вологи обумовлений підвищеним упродовж всієї осені температурним режимом, високими денними температурами повітря, відсутністю істотних опадів, низькою відносною вологістю повітря та суховійними явищами, які створювали несприятливі умови для накопичення вологи у ґрунті.

За даними агрометеорологічних обстежень посівів озимих культур, які були проведені гідрометеорологічними станціями у другій половині листопада (обстежено близько 700 тестових полів),   спостерігався  досить строкатий фазовий розвиток рослин.  На 65% площ вони досягли  масового кущіння, що є найбільш сприятливим станом  для перезимівлі.  На решті  площ відмічалися   3-й листок (28%) та «сходи» (3%). На 4% площ озимі культури не утворили сходів.

За спостереженнями метеорологічних станцій та за експертною оцінкою,  внаслідок агрометеорологічних умов, що склалися на більшості площ  рослини ввійшли в зиму  досягнувши  безпечного  фазового розвитку (кущіння). Найбільше таких посівів (від 50 до 98%) у Дніпропетровській, Донецькій, Миколаївській, Херсонській, Вінницькій, Полтавській, Харківській, Волинській, Львівській та Чернігівській областях.
Найменше  розкущених посівів (11%) у Черкаській області, у цій же області внаслідок жорсткої літньо-осінньої засухи найбільші в Україні площі озимини у незадовільному стані  (56%). В Одеській області, де засуха тривала до початку грудня, площі озимих у незадовільному стані  досягали 38%, а площа розкущених посівів не перевищувала 18%.

Однак,  незважаючи на осінню засуху, особливості погодних умов та  агротехнологічні  заходи обумовили цілком задовільний  стан озимих культур у кінці осені. У доброму та відмінному стані посіви знаходилися на 57% (2018 р.-56%) ,  задовільному ― на 31% (2018 р.- 35%),  на 12% (2018 р. — 9%) засіяних площ посіви слаборозвинені  — у фазі початку сходів, 3-го листка, проростання зерна (таблиця).

У таблиці наведено дані про стан озимих зернових культур на час припинення  вегетації восени  2019 р. за результатами обстеження, проведеного гідрометеорологічними станціями у другій половині листопада 2019 р.